Hudební obor hudební teorie

Přípravná hudební výchova

je předmět pro děti ve věku od 5 do 7 let. Předmět je rozdělen na dvě skupiny dětí, na mladší děti PHV 1 a starší děti PHV 2. Děti se během školního roku naučí mnoho písní, provázených pohybovým ztvárněním, seznámí se s notovou osnovou, houslovým klíčem, taktem, označením taktu, se základními hodnotami not a jejich pomlkami a naučí se orientovat v notovém zápisu jedné a půl oktávy. Všechno toto probíhá formou hry, děti ještě převážně neumí číst ani psát. Ve skupině PHV 2 se k výuce používá pracovní sešit „My jsme malí muzikanti“ od Petra Jistela, kde je i spousty obrázků, které si děti odměnou za vyplněný úkol vymalovávají.

Hudební nauka

je předmět doplňující výuku hudebního nástroje pro žáky 1. až 4. ročníku 1. stupně. Žáci se zde vzdělávají v podstatě ve třech tematických okruzích:

- v hudební teorii
(nauka o stupnicích, intervalech, akordech, notovém zápisu, hudebním názvosloví, se kterými se běžně v notách potkávají atd.)
- v praktických muzikantských dovednostech
(zápis melodie podle sluchu, zápis rytmu, transpozice melodie, zkoušejí si třeba vytvořit variace na dané téma atd.)
- ve všeobecném hudebním rozhledu
( poslech skladeb, seznamování se skladateli a dobovými interpretačními zvyklostmi v hudbě, základy hudebních forem, seznámení s jednotlivými hudebními nástroji a nástrojovými skupinami atd.)

K výuce používáme pracovní sešity „Hudební nauka“ od Martina Vozara a Hany šípkové.

Na výuku hudební nauky navazuje na druhém stupni základního studia Poslechový seminář.

školní rok 2017 - 2018

Přípravná hudební výchova:
ZŠ Jindřišská 32, 1. patro

čtvrtek
PHV

Hudební nauka:
Gymnázium J. Patočky, Jindřišská 36 1.patro -zadní třída

pondělí
1. ročník 14.10 - 14.55
2. ročník 15.00 - 15.45
3. ročník 15.55 - 16.40
4. ročník 16.45 - 17.30

Přezkoušení z hudební nauky za 2. pololetí
pondělí 11. 6. 2018 v době od 14 - 17.30 v kanceláři ZUŠ (zvonek č.22)

Poslechový seminář

školní rok 2017/2018

pro žáky I. a II. ročníku 2. stupně předmět povinný
jinak mohou navštěvovat i zájemci z jiných ročníků, popřípadě i rodiče

Výuka probíhá v dané termíny v době od 18 - 19.30
v gymnáziu prof. J. Patočky, Jindřišská 36 1.patro -zadní třída

Termíny seminářů 2017/2018: 14.9., 19.10., 30.11., 14.12., 25.1.,
22.2., 22.3., 26.4., 31.5.

V letošním šk. roce probíhá Poslechový seminář cyklus B věnovaný hudbě od doby romantismu po 20. století.

Témata jednotlivých seminářů ke stažení

Vyučující

Jitka Sochová (klavír, soubor Villanella, přípravná hudební výchova, hudební nauka)
Martin Hendrych (klávesy, korepetice, hudební nauka)